Jdi na obsah Jdi na menu

Voskařství a svíčkařství

Voskařství a svíčkařství souvísí se včelařstvím. Vosk a med získávali lidé nejdříve od divokých včel, až později si včelstva přestěhovali k lidským obydlím.

Zpracování vosku spadá do období středověku. Včelí vosk se stává symbolem mýtu a pověr. Je považován za něco čistého a panenského. První vystavené plásty v úle se nazývají paneské - čisté. Proto je vosk přirovnáván k čistotě Panny Marie a svíčky ze včelího vosku mají určitou symboliku v křesťanství. 

Včelí vosk se stal důležitou obchodní komoditou. Fungovaly zde stálé voskařské a svíčkařské dílny, ale i řemeslní vandrovníci - voštináři, kteří od včelařů vykupovali voští, které následně zpracovávali a dál prodávali.

Voskařství a svíčkařství patřilo mezi vážená řemesla. Řemeslníci se kromě výroby svíček věnovali výrobě reliéfů, převážně s náboženskou tématikou. Vyráběli dekorativní předměty, plastiky a voskové obětiny. Obětiny byly malé voskové odlitky, například různých částí lidského těla, zvířat nebo rostlin. Prodávali se lidem, kteří se chystali vykonat pouť k poutnímu místu, aby poprosili například o uzdravení nemocné ruky. Obětovali tak malou voskovu obětinu ruky. 

Včelí vosk byl pro svoji tvárnost oblíben i při výrobě různých předmětu, například při výrobě voskových figurín. Sloužil a slouží při výrobě zvonů (voskové zdobné reliéfy při jejich odlévání), v kosmetice nebo při konzervaci nábytku. 

Dostupnost včelího vosku byla pro chudší lid jen v malém měřítku, proto se svíčky ze včelího vosku ve venkovském prostředí používaly jen příležitostně. Byly to především významné události, jako byl křest nebo jiné křesťanské a náboženské zvyky.  

Na bohatých šlechtických dvorech, zámcích a v divadlech se svíčky ze včelího vosku používaly ve velkém. Šlechta si je mohla dovolit a používala je raději něž lojové svíčky, které byly sice lacinější, ale více kouřily a při hoření zapáchaly.

Některým sloužícím, nebo vybraným lidem na panských dvorech nebo v kostelech bylo dovoleno sbírat vyhořelé zbytky po voskových svících. Byl to pro ně dobrý zdroj přivýdělku.

S rozvojem chemického a strojního průmyslu se začínají vyrábět svíčky stearinové, palmové a parafínové. Nové levné chemické směsi a tovární výroba svíček postupně vytlačila ruční výrobu svíček ze včelího vosku.